top of page

Değerler Eğitimi

cagdas-egitim-koleji-degerler-egitimi.JPG

Eğitim, toplumsal yaşam içide evrensel, yerel ve kültürel değerler sistemini bireylere iletme noktasında önemli rol oynamaktadır. Okullar sadece akademik açıdan başarılı bireylerin yetiştirildiği kurumlar olarak düşünülemezler. Temel insani değerleri benimsemiş bireyler yetiştirmek de okulun temel misyonu arasındadır. Çağın getirdiği olumsuz durumlar karşısında, okullar öğrencilerine “iyi” tercihler yapabilmek için seçenekler gösterebilmeli ve aynı zamanda bu tercihleri yapabilme stratejilerini sunabilmelidirler.

Değerler eğitimi, toplumu oluşturan bireylerin yaşam içerisindeki davranışlarını gözden geçiren, insanlara olumlu yönde katkı sağlayan ve daha güzel, yaşanabilir bir gelecek için insanda bulunması gereken evrensel değerlerin insanlara kazandırıldığı süreçtir. Değerler eğitimi, “insani değerleri bilen ve bu değerlere sahip bireyler oluşturmak için ortaya çıkan öğreti” olarak da açıklanabilir.

Değerler eğitiminin amacı, çocuğun doğuştan getirdiği en iyi tarafı ortaya çıkarmak; kişiliğinin her yönüyle gelişmesini sağlamak; insani mükemmelliğe ulaşmasına yardımcı olmak; bireyi ve toplumu kötü ahlaktan korumak ve kurtarmak, bunun yanında iyi ahlakla donatmak ve devamını sağlamaktır. Çocuklarımızın yüreklerini, yaratılış gayemiz doğrultusunda, insanı insan yapan değerlerle donatmaktır. Bu doğrultuda değerler eğitimi “Başarılı ve Erdemli Nesiller” yetiştirmek için eğitim hayatında önemli bir yere sahiptir.

 

Çocuklarımızın zihinlerini bilgiyle doldurarak öğretim yaparken gönüllerini de sevgiyle donatıp onların ahlâklı birer fert olarak yetişmeleri için okullarımızda Değerler Eğitimi çalışmaları büyük önem arz etmektedir.

Çağdaş Eğitim Kurumları’nda  çocuklarımızın; inançlı, ahlaklı, vatanını milletini seven, topluma yararlı insanlar olmaları için çeşitli eğitim çalışmaları ,alanında donanımlı ve seçkin öğretmen kadrosu tarafından yürütülmekte ; bizleri değerli kılan ahlaki özelliklerimizi ve değerlerimizi bilen, yaşayan ve yaşatan “Sağduyulu Nesiller” in yetişmesi için sosyal ve kültürel çeşitli önemli faaliyetler yapılmaktadır.. Değerler eğitimi çalışmaları kapsamında öğrencilerimize; saygı, sevgi, cesaret, dürüstlük, sorumluluk,paylaşım, adalet, merhamet, liderlik, özgüven gibi temel insani değerler her seviyeye uygun bir şekilde oyun,etkinlik,proje yaşam becerileri eşliğinde kazandırılmaktadır.

bottom of page